Miminkovník nebo autosedačka do vozíku Croozer
Pro děti do 1 roku - autosedačka, nebo miminkovník?
POZOR, zde je velký rozdíl mezi Croozerem vyrobeným po roce 2010 a jeho předchůdci (Croozer Kid for 1, Kid for 2 - model 2008-2009 a ještě staršími modely 737, nebo 535) !
Pokud se chystáte pořídit Croozer nový (nebo vyrobený po roce 2010) jedno zda jednomístný, či dvoumístný, doporučujeme pro děti do jednoho roku dokoupit vložku pro novorozence (0-10) - "miminkovník" (tohle slůvko vymyslela nějaká mamka a ono bleskurychle zdomácnělo).
Na fotografii v pravo spokojený Míša Šimonek v miminkovníku.
- Vložka se do přívěsu uchytí pomocí pásků v šesti bodech, vpředu na vodorovnou kovovou vzpěru, ve střední části namísto břišního pásu a vzadu na připravená kovová oka.
- Využívá bezpečnostní pásy přívěsu, které jsou nyní zcela rozpojitelné podobně jako u přívěsů Chariot.
- Součástí vložky je ještě dodatečné polstrování ramenních pásů.
- Do dvoumístného přívěsu lze miminkovník umístit na jednu nebo obě pozice, nikoliv doprostřed.
Přestože je vložka určena pro děti od narození, pro jízdu za kolem, kdy nemáte dítě pod vizuální kontrolou, lze doporučit cca od 5 měsíců věku. Toto naše doporučení prosím konzultujte s vaším pediatrem.
Přepravu mimča v jednomístném Croozeru můžete alternativně řešit autosedačkou stejně jako stovky majitelů starších modelů, viz níže:
Majitelé starších přívěsů (do roku 2009),
do kterých nelze nová vložka namontovat (přívěsy nemají rozpojitelné bezpečnostní pásy a montážní oka na rámu), mohou použít vložku pro děti do deseti měsíců věku Weber Baby Seat..., "která umožní bezpečnou přepravu novorozenců..." a je doporučována výrobcem,
ALE
k tomuto polystyrenovému výlisku (cca 2000,-kč) budete potřebovat dokoupit ještě oblouk pro fixaci hlavy ( cca 590,-kč)..... zkrátka tuhle investici pokládám za nevýhodnou (T.F.)
Alternativní řešení pro Croozery do roku 2009:
My jsme do přívěsu umístili dětskou autosedačku "vajíčko" (0-10měsíců), která jestliže je homologovaná pro použití v autě (má dítě ochránit před následky dopravní nehody), zcela jistě vyhoví i pro použití ve vozíku. Autosedačku má téměř každý rodič a při troše šikovnosti lze přemístit dítě v sedačce z auta do přívěsu, aniž by se dítě probudilo. Není potřeba žádná dodatečná fixace hlavy, protože autosedačky mají zvýšené bočnice a hlava dětem nepadá. Přesto jsme v místě hlavy pod potah umístili vložku z dvoucentimetrového molitanu. Zvláště v prvních měsících se autosedačka dá hodně položit, protože většinu času dítě prospí.
Zatím se nám pomocí smyček z pružného lana podařilo do starších přívěsů upevnit téměř všechny běžné autosedačky dostupné na našem trhu. Novorozeneckou vložku WEBER na horním obrázku zcela nezatracujeme, pokud jste šťastnými rodiči dvojčat, a staršího modelu přívěsu pak je to jediné schůdné řešení, protože do dvoumístného CROOZERA se v případě přepravy dvou dětí nevejde autosedačka ani jedna.
Pokud se sami rozhodnete použít v Croozeru autosedačku, předkládám
jednoduchý návod:
Především je potřeba demontovat plátěnou sedačku, stačí povolit horní a zadní pásky, kterými je sedačka zavěšena v přívěsu, potom přívěs napůl složit a „svléknout“ sedačku z bočních tyček, nebo uvolnit všechny pásky a nakonec rozebrat i šroubové spojení pod sedačkou a sedačku vyjmout zcela. První případ je jednoduší, sedačka zůstane ležet na podlaze, kde nepřekáží, ale může se časem znečistit.
Aby bylo možné vložit autosedačku „vajíčko“ do přívěsu, je nutné sklopit držadlo, sedačku naklopit na bok , vložit do přívěsu, narovnat a držadlo dát do svislé polohy. Pro fixaci sedačky v přívěsu slouží výřezy v sedačce určené pro provlečení bezpečnostních pásů. My jsme vyrobili 2 smyčky z pružného lana (červené šipky, délka cca 60 cm v nenataženém stavu) ty jsme provlékli výřezy v sedačce na bocích, poté provlékli dírami v podlaze přívěsu a nakonec zachytili za nárazník. Tyto smyčky táhnou sedačku dopředu a dolů. Třetí smyčka (lano o průměru 8 mm je provlečena výřezem na zádech sedačky a dále je provlečena mezerami mezi rámem a plachtou přívěsu v blízkosti uchycení kol.
(žluté šipky označují tři možná místa pro uchycení, vyberte dle tvaru sedačky). Tato smyčka tlačí sedačku dozadu a dolů. Všechna lana jsou zbavena háčků, které by v případě uvolnění, mohly způsobit poranění dítěte. Ještě před obsazením sedačky zkontrolujte její uchycení nejlépe tím, že přívěs otočíte vzhůru kolama a sedačka musí držet na svém místě.
Další z možností je do starších Croozerů ( do roku 2009) nebo vozíků XLC ( do roku 2015) umístit miminkovník Thule.
Vozík XLC ukazuje video, v případě vozíku Croozer 737 je situace komplikovanější, protože každý ramenní popruh (který je v horní části přišitý k sedačce) projde hlavní přezkou a změní se v popruh břišní, který je opět přišit k sedačce. Pokud by někdo chtěl umístit miminkovník Thule do vozíku 737, bylo by potřeba k tomuto účelu přešít bezpečnostní pásy. (Ramenní zvlášť a břišní zvlášť)